Vlastnit nemovitost se stalo trendem dnešní doby, a to i za cenu malého prostoru. Možná i proto je poptávka po malých bytech tak obrovská. Zařídit takové bydlení, aby působilo jednotně a uspořádaně, vyžaduje spoustu plánování a přemýšlení. Pojďte se s námi podívat na pár tipů, jak důmyslně rozvrhnout malý byt, aby vám doma nevzniklo neútulné skladiště.
Právě jednopokojové byty si mnozí pamatují ze svých studentských let, kdy k přežití semestru stačil pouze futon a zásuvka. Pokud však toužíte po plnohodnotném bydlení, nezoufejte. I mladé rodiny si svůj domov mohou zařídit elegantně a zároveň prakticky. Dejte bytu vzdušnost v jednotném stylu, a ten se tak stane vaším skutečným domovem a zároveň i praktickým a příjemným místem k žití.
Rozdělte si byt na zóny
Úplně na začátek si řekněte, co ve vašem bytě potřebujete. Nejspíš to bude spací zóna, jídelní část a místo pro relaxaci či práci. A ke každé takové činnosti je nutné vytvořit vlastní prostor. Jednotný, minimalistický a barevně sladěný styl použijte v celém prostoru, zóny ale od sebe opticky oddělte (např. paravánem, barevnými doplňky nebo třeba květinami).
TIP: Pokud si nevíte rady, obraťte se na profesionály, kteří vám ušetří čas, nervy a nabídnou vám řešení, které by vás ani ve snu nenapadlo.
Prakticky a svépomocí
Pokud si z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete dovolit architekta, jděte na to prakticky. Na kostičkovaný papír zaneste půdorys bytu a zamýšlené rozmístění nábytku si nakreslete. Pamatujte však na to, že pohovka by neměla být zády ke vstupu do místnosti, jídelní prostor by neměl být v těsné blízkosti spaní a ložnici je dobré situovat tak, aby si alespoň zachovala náznak intimity. Nezoufejte, pokud se vám to nepovede hned napoprvé.
Vyhněte se divokým barvám
Zapomeňte na tmavé barvy a divoké tapety, které by se rychle okoukaly a mohly by působit tísnivým a depresivním dojmem. Vsaďte raději na světlé a neutrální rozhraní, které můžete opakovat ve všech zónách, ale zároveň vždy v trochu jiném tónu. Bílá, světle šedá a béžová jsou barvy, které prostor opticky zvětší a provzdušní. Oblíbenou křiklavě žlutou nebo zelenkavou použijte v podobě doplňků.
Správné osvětlení zdvojnásobí prostor
Světlo je v malých bytech opravdu důležité. Z toho důvodu nepatří před okno žádný nábytek, který by mohl bránit přirozenému světlu vniknout do místnosti. Podpořte to hlavním a doplňkovým umělým světlem. K vykouzlení minimalistického prostoru si vystačíte s lampičkami a bodovými světly o různé intenzitě.
Vybírejte nábytek chytře
Poctivý masivní nábytek je krásný a do velkých i malých prostor vnáší příjemnou atmosféru. Pohodlí je sice stejně důležité jako praktičnost, ale veškerý nábytek je potřeba přizpůsobit prostoru, který máte k dispozici.
- Nožičky u nábytku prostor provzdušní a opticky zvětší.
- Konferenční stůl nahraďte sadou stohovatelných stolečků, které rozložíte jen v případě potřeby.
- Využijte každého centimetru, který máte k dispozici. To platí především v případě šatních skříní, které můžete protáhnout od podlahy až ke stropu.
- Obývací stěnu vybírejte s plnými dvířky tak, aby se schoval případný nepořádek.
- K utřídění malých předmětů používejte košíky nebo barevné krabice.
- Sklápěcí systém využijete nejen u postele, ale třeba i u jídelního stolu.
Úložné prostory
Ty by měly být všude, kde je to jen trochu možné. Postel, skříně, skříňky, pohovka, ale i taburet v sobě může ukrývat předměty, které nepoužíváte každý den. Využijte i tzv. „mrtvá místa“ nebo niky, kam vám truhlář na míru vyrobí úložné prostory. Neuvěříte, co se do deseti centimetrů vytvořené skříňky vejde.
TIP: Pokud budou mít skříňky stejnou barvu, jako okolní stěna, budou prakticky neviditelné.
Další vychytávky
Dalším super tipem jsou posuvné dveře, díky kterým získáte až dva metry navíc. Vše, co pořizujete, by mělo být rozkládací, a to včetně pohovky nebo jídelního stolu. V případě, že máte vysoké stropy, můžete snadno vykouzlit další patro, které nabídne kvalitní spaní a pod ním třeba místo pro pracovnu.
- Vsaďte na vestavěné spotřebiče 2v1.
- Pořiďte si rozkládací gauč pro každodenní spaní, který je ve dne stylovým posezením a v noci plnohodnotným spaním.
- Existují designové radiátory, které hřejí, ale zároveň slouží jako zrcadlo nebo poličky.
- Umístěním zrcadla naproti oknu vyvoláte iluzi přirozenějšího osvětlení.
- Všude, kde to bude možné, vytvořte falešný strop, kam se dá uložit spousta sezónních věcí.
- Schůdky k vestavěnému patru v sobě mohou ukrývat důmyslný systém šuplíků.
- Nepřehánějte to s doplňky.