Do boje s jarní únavou! Kvalitní postel jako váš spojenec v boji proti jarní únavě

Rad a tipů jak bojovat s jarní únavou najdete na internetu celou řadu. My se podrobněji podíváme na to, co je nám nejbližší - kvalitní spánek, který získáme díky komfortní posteli a harmonickému prostředí ložnice.

Výběr správné postele

Kvalitní postel hraje klíčovou roli pro váš spánek a odpočinek, ale také pro vaši celkovou pohodu a zdraví. Víte ale, jak vybrat správnou postel? Zde jsou důležité faktory, které byste měli zvážit při výběru postele.

1. Velikost: Postel by měla být dostatečně prostorná, abyste se na ní mohli pohodlně protáhnout a pohybovat. V posteli byste se neměli cítit stísněně ani utlačovaně. Jestli máte v ložnici dostatek místa, dejte určitě přednost větší 180 cm široké posteli. Pokud se jedná o menší ložnici, vystačíte si i se 160 cm širokou postelí. Vždy vybírejte tak, aby vedle postele zůstal dostatečně široký prostor, který umožní pohodlný přístup k posteli, snadné povlečení postele nebo úklid. Obecně platí, že by měl být zachován prostor minimálně 60 cm na straně postele. Menší postele se hodí spíše do dětských a studentských pokojů nebo do pokojů pro hosty k příležitostnému přespání.

2. Matrace: Matrace by měla být vyrobena z kvalitních materiálů, které podporují zdravý spánek. Ať už se jedná o pěnové matrace nebo pružinové matrace, při výběru je vždy třeba zvážit  minimálně základní charakteristiku jako je výška, tuhost a nosnost. Pozornost, ale můžete věnovat také dalším vlastnostem matrace jako je prodyšnost, možnost výběru tužší nebo měkčí strany, pratelnost potahu.

3. Osobní potřeby: Každý z nás má jiné potřeby a i na to je třeba při výběru postele myslet. Máte bolesti zad? Zvolte postel s kvalitní a ideálně tužší zdravotní matrací. Trpíte na alergie? Zvažte možnost antialergického potahu matrace. Preferujete spát se zvýšenou hlavou nebo vám třeba otékají nohy a proto potřebujete zvýšit spodní část lůžka? Nezapomeňte pořídit postel s polohovacím roštem. Jste vyšší váhy? Pak se při výběru matrace zaměřte také na její nosnost. Spí s vámi v posteli vaše děti? Přemýšlejte zda nezvolit místo dvou samostatných matrací jednu velkou. Neustále vám doma chybí místo k uskladnění objemnějších věcí nebo třeba sezónního oblečení? Zvažte praktičnost, kterou nabízí postele s úložným prostorem.

4. Kvalita a značka:
Investice do kvalitní postele může být dlouhodobou investicí do vašeho zdraví a pohody. Zvažte proto kvalitu materiálů a zpracování postele, stejně jako pověst značky. Dobrou volbou jsou například čalouněné postele českého výrobce Blanář, které v sobě snoubí tradici poctivého českého řemesla a moderních trendů. Nebo možná dáte přednost čistému minimalistickému designu skandinávského stylu, které nabízí dánská společnost Tvilum? Ať tak, či tak, určitě nešlápnete (ani neulehnete) vedle. 

5. Design: I přesto, že se to může zdát na první pohled malicherné, ve výběru postele hraje design opravdu důležitou roli. Abyste si dostatečně odpočinuli, musíte ulehat do postele, která se vám líbí, která je vám vzledově i pocitově příjemná. Volte proto barvu, materiál i vzor podle vašich vlastních preferencí a nenechte se příliš ovlivnit tím, co je zrovna v módě.


Jak kvalitní postel pomáhá v boji proti jarní únavě

1. Lepší spánek: Kvalitní postel poskytuje optimální podporu a pohodlí, což vám pomůže usnout rychleji a hlouběji. Ráno se pak probudíte vyspaní a plní energie a během dne budete méně unavení. 

2. Podpora páteře: Správně zvolená postel podporuje vaši páteř i celé tělo v každé poloze, což přispívá ke snížení bolesti zad, krční páteře a kloubů. I mírná bolest pokud je dlouhotrvající, bývá velmi únavná. Pokud se nám ji podaří díky zdravému spánku eliminovat, budeme se hned cítit méně unavení.

3. Redukce stresu: Pohodlná postel může také pomoci snížit stres a napětí, což je často spojeno s jarní únavou. Kvalitní spánek pomáhá uklidnit mysl, zlepšit náladu a zajistit celkovou pohodu.  

4. Dlouhodobá investice do zdraví: Investice do kvalitní postele je investicí do vašeho dlouhodobého zdraví a pohody. Dobře odpočaté tělo je odolnější vůči stresu a nemocem, což může zlepšit vaši schopnost vyrovnat se s jarní únavou a dalšími výzvami.



Ložnice není jen postel

Abyste si v ložnici mohli odpočinout a načerpat potřebnou energii do nového dne, postel vám k tomu nestačí. Důležité je celkové prostředí ložnice, které musí být útulné a harmonické, ale hlavně podle vašich představ. I přesto si můžeme uvést několik obecných zásad.

1. Barvy a teplota: Barvy a vzory mají silný vliv na naši náladu a pohodu. V ložnici se vyhněte agresivním a příliš výrazným barvám a raději zvolte jemné a uklidňující tóny jako jsou pastelové a neutrální barvy. Důležitým aspektem je také dostatečně větrání a teplota v místnosti, kde spíme. Přestože se ideální teplota pro spánek může lišit v závislosti na individuálních preferencích každého člověka, obecně platí, že nižší teplota podporuje lepší spánek. Doporučená teplota pro spánek se pohybuje kolem 18-21 stupňů Celsia.

2. Osvětlení: Správně zvolené osvětlení je klíčové pro vytvoření příjemné atmosféry. Do ložnice je ideální pořídit více zdrojů světla různé intenzity, kromě klasického stropního světla, se zde více než kde jinde uplatní stolní lampičky, pro vášnivé čtenáře se hodí ty s ohebným krkem. Výbornou vychytávkou jsou také malá noční světýlka přímo do zásuvky. Naopak nevhodné je modré světlo vycházející z elektronických zařízení, tomu bychom se měli v ložnici co nejvíce vyhnout.

3. Stínění: Přirozené denní světlo může sice zpříjemnit ranní vstávání do práce, ale pokud si chcete o víkendu přispat nebo nechcete být uprostřed noci rušeni měsícem romanticky putujícím po obloze, nezapomeňte pořídit stínění do oken, kterých je na trhu velká škála. Rolety vám zajistí téměř úplnou tmu, výhoda žaluzií je naopak v tom, že je můžete naklopit dle potřeby. Levnější variantou jsou pak závěsy, které můžete jednodušeji vyměnit za jiné a dodat tak vaší ložnici nový vzhled.

4. Doplňkový nábytek: V neposlední řadě je třeba myslet na praktický nábytek a ostatní doplňky. Základem jsou noční stolky, bez kterých se v ložnici neobejdete. Pokud nemáte postel s úložným prostorem, pak se vám jistě budou hodit také praktické peřináče. Jestli máte v ložnici dostatek místa, můžete ji vybavit i dalšími úložnými prostory jako jsou šatní skříně a komody, případně i knihovny nebo toaletní stolky. Pro zútulnění prostoru byste neměli zapomenout také na doplňky jako jsou hřejivé deky, měkké polštářky nebo poličky, na které si můžete vystavit své oblíbené fotky, dárky nebo třeba vzpomínky z dovolené, zkrátka vše, co vás uklidní a navodí příjemnou atmosféru na dobrou noc.

5. Osobní kouzlo: Ložnice je místo, kde se  večer ukládáme ke spánku a to by se mělo vyznačovat uklidňujícím, příjemným prostředím. Nesmíme ale zapomenout také na to, že to je první místo, které uvidíme ráno po probuzení, místo, kde začínáme každý nový den. Je tedy opravdu důležité, aby na nás působila pozitivně a optimisticky.