7 tipů, jak správně pečovat o matraci, aby dlouho vydržela

Tvrdá, měkká, levná nebo drahá? Matrací je na trhu nespočet a není potřeba říkat, že její výběr se stane důležitou součástí vašeho nočního režimu. Víte však, jak o takovou matraci pečovat? Pojďte se s námi podívat na pár jednoduchých tipů, které prodlouží životnost vaší matrace i o několik let.

Matraci můžete vybírat podle materiálů a konkrétních preferencí, jako je tvrdost a výška. Její údržba je však většinou stejná a jednoduchá. Životnost matrace, kromě jiného, určuje i pořizovací cena, častá manipulace (například během stěhování) nebo dovádění vašich mazlíčků, kteří jsou zvyklý spát s vámi v posteli.

1. Matraci otáčejte

Někteří odborníci tvrdí, že otáčení matrace není nutné, ale pravdou je, že při spánku zatěžujeme matraci nerovnoměrně, a to  na některých místech způsobuje nehezké deformace. Otáčejte proto matraci při každé výměně ložního prádla, a to jak vertikálně, tak horizontálně.

2. Zbavte matraci prachu

Usazeného prachu v matraci se zbavíte jednoduše vysavačem. Nutné je to především u těch, které obsahují větší podíl bavlny. Matraci vysajte při každé výměně ložního prádla, jedině tak se zbavíte roztočů, prachu, ale i odumřelé kůže.


TIP: Matraci posypejte jedlou sodou, nechte pár minut působit a teprve poté vysajte. Soda je přírodním antibakteriálním čističem.


3. Pořiďte si potah nebo chránič

Chránič nebo povlak na matraci je k dostání v nejrůznějších podobách, je pratelný a snadno snímatelný, přitom výrazně prodlouží životnost vaší matrace. Chrániče navíc zabraňují prosáknutí tekutin a snižují množství prachu a nečistot v samotné matraci. Povlak lze pak snadno vyprat v pračce při vyšších teplotách.

 

4. Matrace musí dýchat

Jednou za čas je dobré nechat matraci volně na vzduchu a na slunečním světle. To zabrání množení roztočů, plísni a vlhkosti. Z těchto důvodů v ložnici také každý den několik minut větrejte.


TIP: Pokrývku ustelte nebo uložte do peřiňáku až poté, co ji vyvětráte. Během noci vypotí tělo až půl litru tekutin, proto celá postel doslova ocení přísun čerstvého vzduchu.


5. Čištění podle pokynů výrobce

Kromě pravidelného vysávání by měla být matrace i pravidelně čištěna. Mnoho výrobců uvádí pokyny pro odstraňování skvrn přímo na štítku, proto jej nevyhazujte. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit. Všeobecně však platí, že matracím nesvědčí mokré čištění. Vsaďte spíše na suchý způsob.

6. Rošt na prvním místě

Správná podpora je pro matraci velice důležitá. Podpora by měla být z lamel nebo z pružin, ale rozhodně ne z rovného celistvého podkladu, který by zabránil volnému proudění vzduchu skrz matraci.

7. Matrace není trampolína

Divoce skákající děti nebo pes, který se honí za svou hračkou, může dát zabrat celé posteli. Stejně tak není dobré zatěžovat postel dlouhodobě těžkými předměty.


TIP: Výměnu ložního prádla provádějte minimálně dvakrát do měsíce, zvlášť pokud máte domácího mazlíčka, který vám v noci věrně leží u nohou.


Životnost matrace je mezi šesti až deseti lety. Špatná péče a manipulace však může tento čas zkrátit na polovinu. Drahé matrace z přírodních materiálů jsou sice trvanlivější, ale rozhodně ne nesmrtelné. U méně kvalitních matrací je možnost prohlubní mnohem vyšší. Pokud se vám však neleží dobře, ráno se cítíte rozlámaní, nebo matrace začíná plesnivět, na nic nečekejte a matraci vyměňte, ať je její stáří jakékoliv.